fbpx

Jak nasadit a vyndat kontaktní čočky, zn. rychle, sebevědomě a bezpečně

Když přišel Otto Wichterle v 60. letech 20. století s prvními kontaktními čočkami, zapomněl k nim přiložit komplexní návod. Tak s ním přicházíme my. Jak si nasadit čočky? Jak je vyndat? A co když to nejde, jak byste si představovali, nebo jste v tomto úplný nováček? Náš průvodce pomůže jak začátečníkům, tak i dlouhodobým nositelům kontaktních čoček, kterým může některá základní pravidla připomenout.

Jestliže jste si právě pořídili vaše první kontaktní čočky, gratulujeme. Oproti nošení dioptrických brýlí vám však může trvat déle, než se s nimi sžijete. Nejlepší, co můžete v tuto chvíli pro váš nový, společný život s čočkami udělat, je to, že si necháte poradit u vašeho očního specialisty. Pokud vám i přesto nejdou čočky snadno nasadit a vyndat, náš článek vám pomůže. Vězte však, že to všechno chce jen trénink. Je zcela normální, že vaše první nasazování budou neobratná a první nošení nezvyk.

Jak nasadit kontaktní čočky?

Vaše přání “Ať je nasazování čoček jen krátké ranní zastavení, které pro mě bude tak přirozené jako čištění zubů” je naším rozkazem. Nejvhodnější a nejhygieničtější proces aplikace kontaktních čoček krok za krokem:

Krok 1: Příprava

Hygiena na prvním místě, dostatek světla hned na druhém. Ještě než začnete sahat na kontaktní čočky, umyjte si ruce mýdlem, nejlépe tuhým, antibakteriálním mýdlem. Tím předejdete přenesení nečistot, bakterií a dalších patogenních mikroorganismů na povrch čočky, potažmo oka.

Pak ruce usušte do savého ručníku – a to nejlépe do takového, který budete mít vyhrazený pro manipulaci s kontaktními čočkami. Takový ručník by neměl pouštět vlákna ani žmolky. Podobně jako jsme už doporučovali v článku ohledně čištění brýlí, výborná je pro tyto účely dětská plenka. Naopak zcela nevhodné jsou papírové utěrky a ubrousky. Ty zanechávají drobné chloupky.

Kontaktní čočky nasazujeme u stolu před zrcadlem, po ranní hygieně obličeje a před aplikací make-upu. Tak zajistíme hladké a hygienické nasazení kontaktních čoček.

Krok 2: Vytahování čočky z pouzdra

Otevřete pouzdro s čočkami a opatrně vyjměte jednu z nich bříškem prstu (případně pinzetou na kontaktní čočky). 

Krok 3: Kontrola čočky

Umistěte čočku na špičku ukazováčku a zkontrolujte její profil. Máte ji nastavenou správným směrem?

 • Okraje čočky směřují vzhůru a tvarem připomíná misku = čočka je správně.
 • Okraje čočky směřují ven a tvarem připomíná hluboký talíř = čočka je naruby, před použitím ji převraťte.


V tomto kroku také zkontrolujte, zda není čočka jakkoli poškozená (např. natrhnutá). Pokud máte rozdílné dioptrie na pravém a levém oku, ujistěte se, že máte připravenou čočku pro správné oko. Nejlepší je si v tomto vytvořit návyk a při nasazování (i vyndávání) čoček vždy začínat u stejného oka.

Krok 4: Nasazování

Prsty jedné ruky rozevřete oko a čočku z ukazováčku druhé ruky opatrně přibližujte k oku. Snažte se během procesu nemrkat. Můžete směřovat pohled vzhůru, což pomáhá zamezit nechtěnému mrkání. 

Krok 5: Stabilizace

Čočka je na oku! Zavřete oko a pak zamrkejte. Tím by se čočka měla stabilizovat v ideální poloze. Jak zjistíte, že se to povedlo? Tak, že necítíte jakékoliv nepohodlí.

Pak už jen zbývá zopakovat kroky 2–5 s druhým okem. 

Krok 6: Hygiena

Jakmile budete s nasazováním čoček hotovi, zbavte se použitého roztoku. Před nalitím nového roztoku pouzdro vyčistěte a nechte vyschnout. 

Co dělat, když mi nejdou nasadit kontaktní čočky?

 • Vyhraďte si dostatek času.
 • Uvědomte si, že základ je správné držení očního víčka. Děláte to správně?
 • Mějte po ruce zrcadlo.
 • Použijte umělé slzy.
 • Ujistěte se, že nemáte čočky naruby a dáváte je správně.
 • Nechte si poradit vaším optometristou.

Jak vyndat kontaktní čočky?

Přichystejte si váš speciální ručník, po celém dni nošení čoček nastal čas je vytáhnout. I pro tento proces existuje stručný, zato velmi efektivní proces.

Krok 1: Příprava

Opět si pečlivě umyjte ruce mýdlem a utřete do přichystaného ručníku.

Krok 2: Samotné vyndavání

Jako u nasazování kontaktních čoček, i při jejich vyjímání začínejte vždy stejným okem. Ukazováčkem jedné ruky stáhněte spodní víčko, ukazováčkem druhé ruky posuňte čočku dolů z rohovky. Zde bude snazší čočku uchopit.

Nepodařilo se to? Zvlhčete čočku vhodnými očními slzami a počkejte cca 20 min. Někdy se během dne stane, že čočka k oku víc přilne. Nic, co by umělé slzy nezvládly vyřešit.

Krok 3: Čištění 

Čočku, kterou jste právě úspěšně vyndali z oka, připravte na čištění. Zde však záleží na typu roztoku, který používáte. S víceúčelovým roztokem je nutné čočku manuálně vyčistit (položte čočku na dlaň, nakapejte na ni roztok a prsty promněte), v případě peroxidového roztoku je nutné dodržet postup stanovený výrobcem.

Krok 4: Uschování

Pak čočku vložte do pouzdra tak, aby byla její vypouklá část směrem nahoru. Pak dolejte tolik roztoku, aby byla čočka ponořená celou svou plochou. Je důležité nechat čočky v roztoku minimálně 4 hodiny, ideálně však přes noc.

Pak kroky 2–4 opakujte s druhým okem.

Krátké doplnění: Kroky 3 a 4 samozřejmě neplatí pro jednodenní čočky. Jak už jejich název napovídá, ty jsou odsouzeny pouze k jednomu dni nošení a po něm je zkrátka vyhodíte. 

Co dělat, když mi nejdou vyndat kontaktní čočky?

 • Dejte si chvilku pauzu a nepanikařte. Ono se to podaří.
 • Důkladně si usušte prst, kterým na čočku saháte.
 • Nakapejte si do očí kapky a nechte 20 minut působit.
 • Nechte si poradit vaším očním specialistou.

 

Nejčastější problémy a jak je řešit

I když už jste čočkový matador a proletíte všemi kroky správného nasazení kontaktních čoček za pár chvil, může se sem tam vyskytnout nějaká nepříjemnost. Zde je řešení přímočaré. Nejprve čočku z oka vytáhněte. Následují tři možné scénáře:

 1. Vyčistit, vrátit
 2. Zkontrolovat, vrátit
 3. Zahodit

 

8 důvodů, proč vás může čočka v oku dráždit

1. Na čočce uvízla malá nečistota

Pokud se opravdu jedná o drobné smítko, zkuste prstem jemně posunout čočku k vnějšímu koutku oka. Čočka se znovu ustálí a nečistota se zpod čočky přesune do slzného filmu, s nímž se vyplavit. Pokud toto řešení nepomůže, vyjměte čočku, propláchněte ji roztokem a znovu nasaďte.

Někdy se může stát, že vás začnou kontaktní čočky v oku pálit i během dne. Děje se tak vždy, když se do nich dostane nevhodná látka, např. stylingové přípravky nebo bazénová chlorovaná voda. I v tomto případě je na místě čočky propláchnout roztokem a vyčistit, případně vyměnit za nové.

2. Nasadili jste čočku obráceně

Okraj čočky je speciálně laserově upraven pouze v jednom směru. Pokud ji nasadíte opačně, přiléhá na oko tou neobráběnou stranou, čímž způsobí nepohodlí. Zde je řešení nasnadě: Čočku opatrně vyjměte, propláchněte v roztoku, obraťte a nasaďte znova.

3. Čočka je poškozená

Vyjměte čočku z oka a pinzetou si ji nastavte proti světlu – tak, abyste mohli vidět jakoukoliv nerovnost či trhlinku na okraji. Pokud zjistíte, že se jedná o nečistotu, jen čočku propláchněte; jestliže však přijdete na prasklinu, čočku vyhoďte a nasaďte si novou.

4. Umyli jste si před nasazováním ruce špatným mýdlem

Ihned po nasazení mohou oči též pálit v případě, že si ruce před nasazením čočky neumyjete, nebo naopak umyjete nevhodným mýdlem. Zkuste si mýt ruce tuhým mýdlem, ne tekutým, případně speciálním antibakteriálním, a vždy je důkladně opláchnout čistou vodou.

5. Už používáte tytéž čočky déle, než je vhodné

I když dodržujete všechny kroky, všechny čočky mají svou omezenou životnost. Nepohodlí se tedy může objevit i v situaci, kdy jsou na čočkách na konci období již usazené nečistoty. Zkuste je tedy důkladně pročistit, nejlépe peroxidovým roztokem, nebo čočky vyměňte za nové.

6. Máte nové čočky

Pokud oči pálí ihned po nasazení nové čočky přímo z blistru, bude původcem nepříjemností roztok v blistru – má jiné složení, než klasické roztoky na kontaktní čočky a některé nositele může dráždit. Propláchněte tedy nové čočky vždy čistým roztokem se složením, který používáte běžně.

7. Vybrali jste špatný roztok

Možná jste citliví na některou složku roztoku. Poraďte se se svým očním specialistou, který roztok je nejvhodnější pro váš materiál čoček, případně pro citlivé oči.

8. Bylo pro oko vybráno špatné zakřivení

Zde je jediným řešením návštěva optometristy.

Pokud jste se v ani jednom z těchto případů nenašli, případně vás oko řeže i po vyjmutí čočky, navštivte svého očního specialistu. Může se jednat o závažnější problém, a být tak předzvěstí zánětu oka nebo jiného onemocnění očí.

Vyvarujte se toho dodržováním všech hygienických předpisů, protože nesprávné nošení vám může způsobit tyto obtíže:

 • suché oči,
 • podráždění,
 • zarudnutí očí či zánět spojivek,
 • snížení přístupu kyslíku do očí,
 • otěr rohovky,
 • zmenšený rohovkový reflex,
 • rohovkový vřed,
 • ptózu (pokles víčka).

 

Sdílejte článek

Objednejte se na vyšetření zraku

  Naše prodejny

  Brno – Ivanovice (Globus)

  Hradecká 40
  Brno Ivanovice, 621 00

  Otevírací doba
  Po:8:00 - 20:00
  Út:8:00 - 20:00
  St:8:00 - 20:00
  Čt:8:00 - 20:00
  Pá:8:00 - 20:00
   
  So:8:00 - 20:00
  Ne:8:00 - 20:00

  Ivančice

  Palackého nám. 24
  Ivančice, 664 91

  Otevírací doba
  Po:8:00 - 17:00
  Út:8:00 - 17:00
  St:8:00 - 17:00
  Čt:8:00 - 17:00
  Pá:8:00 - 17:00
   
  So:8:00 - 10:30
  Ne:Zavřeno

  Jihlava

  Masarykovo Náměstí 1191/42
  Jihlava, 586 01

  Otevírací doba
  Po:8:00 - 17:00
  Út:8:00 - 17:00
  St:8:00 - 17:00
  Čt:8:00 - 17:00
  Pá:8:00 - 17:00
   
  So:8:00 - 11:00
  Ne:Zavřeno

  Třebíč

  Karlovo nám. 31/42
  Třebíč, 674 01

  Otevírací doba
  Po:8:00 - 17:00
  Út:8:00 - 17:00
  St:8:00 - 17:00
  Čt:8:00 - 17:00
  Pá:8:00 - 17:00
   
  So:8:30 - 11:00
  Ne:Zavřeno

  Velké Meziříčí

  Náměstí 19/21
  Velké Meziříčí, 594 01

  Otevírací doba
  Po:8:00 - 17:00
  Út:8:00 - 17:00
  St:8:00 - 17:00
  Čt:8:00 - 17:00
  Pá:8:00 - 17:00
   
  So:8:30 - 11:00
  Ne:Zavřeno

  Znojmo

  Velká Michalská 2
  Znojmo, 669 02

  Otevírací doba
  Po:8:00 - 17:00
  Út:8:00 - 17:00
  St:8:00 - 17:00
  Čt:8:00 - 17:00
  Pá:8:00 - 17:00
   
  So:9:00 - 11:30
  Ne:Zavřeno

  Dnes otevřeno: 8:00 - 20:00

  Hradecká 40
  Brno Ivanovice, 621 00

  Otevírací doba
  Po:8:00 - 20:00
  Út:8:00 - 20:00
  St:8:00 - 20:00
  Čt:8:00 - 20:00
  Pá:8:00 - 20:00
   
  So:8:00 - 20:00
  Ne:8:00 - 20:00

  Dnes otevřeno: 8:00 - 17:00

  Palackého nám. 24
  Ivančice, 664 91

  Otevírací doba
  Po:8:00 - 17:00
  Út:8:00 - 17:00
  St:8:00 - 17:00
  Čt:8:00 - 17:00
  Pá:8:00 - 17:00
   
  So:8:00 - 10:30
  Ne:Zavřeno

  Dnes otevřeno: 8:00 - 17:00

  Masarykovo Náměstí 1191/42
  Jihlava, 586 01

  Otevírací doba
  Po:8:00 - 17:00
  Út:8:00 - 17:00
  St:8:00 - 17:00
  Čt:8:00 - 17:00
  Pá:8:00 - 17:00
   
  So:8:00 - 11:00
  Ne:Zavřeno

  Dnes otevřeno: 8:00 - 17:00

  Karlovo nám. 31/42
  Třebíč, 674 01

  Otevírací doba
  Po:8:00 - 17:00
  Út:8:00 - 17:00
  St:8:00 - 17:00
  Čt:8:00 - 17:00
  Pá:8:00 - 17:00
   
  So:8:30 - 11:00
  Ne:Zavřeno

  Dnes otevřeno: 8:00 - 17:00

  Náměstí 19/21
  Velké Meziříčí, 594 01

  Otevírací doba
  Po:8:00 - 17:00
  Út:8:00 - 17:00
  St:8:00 - 17:00
  Čt:8:00 - 17:00
  Pá:8:00 - 17:00
   
  So:8:30 - 11:00
  Ne:Zavřeno

  Dnes otevřeno: 8:00 - 17:00

  Velká Michalská 2
  Znojmo, 669 02

  Otevírací doba
  Po:8:00 - 17:00
  Út:8:00 - 17:00
  St:8:00 - 17:00
  Čt:8:00 - 17:00
  Pá:8:00 - 17:00
   
  So:9:00 - 11:30
  Ne:Zavřeno

  Akceptujeme